You are currently viewing שיבוטים של ענבי יין

שיבוטים של ענבי יין

כאשר צרכני היין מסתעפים ומנסים זנים ואזורים חדשים, גם הם מחפשים לברר ככל יכולתם על היינות שהם מתוודעים אליהם. בין מילות באז פופולריות רבות בתעשיית היין ניתן למצוא "שיבוטים"; למעשה, בימינו יינות רבים מתוארים אך ורק על ידי שיבוטי הענבים שלהם.

 

מה המשמעות של כל המינוח ה"גבוה ביותר "לכאורה? באופן מסוים, הכוונה לשיבוט של ענב יין מציעה יכולת להבחין בין זנים שונים מאותו זן ענבים זה מזה, ממש באותה צורה בהשוואה של יינות עצמם ומנוגדים זה לזה. ולמרות שזה עשוי להועיל לצרכנים מסוימים, זה יתרון יותר עבור גנני הייצור והייננים. אז לצורך זה, בואו ניקח צעד אחורה ונדבר על גפני ענבים ואיך הם נוצרו, וכיצד הם התפתחו עם הזמן. (המאמר נכתב על ידי next2wine)

 

כיצד נוצרים שיבוטים של ענבים

ראשית חשוב להבין כיצד מגדלים גפנים. זנים רבים שאנו מכירים כיום (אם לא כולם) הם למעשה שיבוטים של ענבים או מוטציות, אם תרצו, של שני זני הורה. לדוגמא, אחד שקרה באופן טבעי יותר הוא קברנה סוביניון. למרות שקברנה סוביניון הוא ענב פופולרי מאוד, הוא למעשה חדש יחסית בתכנית הגדולה של הדברים, והיה תוצר של מעבר זני הענבים קברנה פרנק וסוביניון בלאן, האמינו שקרה מתישהו במהלך המאה ה -17 בצרפת. סוג זה של רביית צמחים מכונה התפשטות מינית.

 

אף על פי שזנים רבים של ענבי יין התרחשו בכרמים בדרך זו של "אמא טבע שעוברת את דרכה", זנים אחרים נוצרו דרך המדע. דוגמה אחת היא זן הענבים פינוטאז ', שהיה מעבר של פינו נואר וסינסו על ידי פרופסור דרום אפריקה לגידול גפנים אברהם איזק פרולד בשנות העשרים. פרולד ביקש ליצור זן ענבים שהיה קל יותר לגידול מפינו נואר, אך עדיין היה בעל מאפייני הפרי של פינו נואר והלב של סינזו.

 

למרות שקרה אחד בשדה אחד קרה במעבדה, שניהם היו תוצאה של זרעים שגדלו יחד ליצירת זן ענבי יין חדש. בדוגמאות אלה ניתן לומר כי לשני הזנים הללו יש גם אמא וגם אב, והמשך גידול גפנים מאותו זיווג שומר במידה מסוימת על מאפייני הזן הספציפי הזה, אך נגיע לכך תוך דקה.

 

פירוק התהליך

כעת, חשוב מאוד לציין כי זן ענבים ספציפי הוא אירוע יחיד ייחודי מאותם שני זני ענבים הורים, וכי חזרה וחציית קברנה פרנק וסוביניון בלאן נוספים לא תביא לאותו זן ענבים חדש זהה.

 

לדוגמה, שקול גזעי כלבים. לאותם אם ואב יכולים להיות המלטה של ​​כמה גורים שונים, אך בדרך כלל לכל גור יהיו מאפיינים ייחודיים משלו. לאחד יכול להיות אף ארוך יותר, צבע השיער עשוי להשתנות מעט ולחלקם אפילו אוזניים בעלות צורה וגודל שונה. וזה קורה אפילו כאשר האם והאב הם מאותו זן.

 

ובכן אותו סוג של דברים קורה הוא עולם הגפן. אבל עם גפני ענבים אתה יכול לקחת חיתוך ולהמשיך לגדל את אותו זן שוב ושוב. כמי שנהנה מגינון, אני עושה את זה עם צמחי הבזיליקום שלי כל הזמן; אני לוקח חיתוך ומשתרש אותו במים לפני שנטעתי אותו וגדלתי צמח חדש לגמרי. דוגמה זו היא סוג אחד של התפשטות צמחית, כאשר שתי שיטות אחרות הן השתלה ושכבות. בשכבות, הגפן פשוט מכופפת מגפן שכנה ומכוסה בעפר, ועם הזמן פלח זה יתחיל לגדל מערכת שורשים עצמאית משלה. עם זאת, חיתוך ושכבות יכולים לקחת זמן, ולכן שיטת ההשתלה היא בחירה פופולרית. ההשתלה כוללת הסרת החלק העליון או החופה של הצמחים והחלפתם בחיתוך. בעוד שההשתלה תיקח זמן, היא מהירה הרבה יותר משתי השיטות האחרות והגפנים בדרך כלל מסוגלות להתחיל לייצר פירות הרבה יותר מהר. לרוב, תקבל מאפיינים זהים למדי בגידולים החדשים.