קובה: קרינה גרמה ככל הנראה לחולים דיפלומטים בארה"ב ובקנדה

קובה: קרינה גרמה ככל הנראה לחולים דיפלומטים בארה"ב ובקנדה

דו"ח חדש של ועדה של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב מצא כי קרינת תדרי רדיו "מכוונת" היא הגורם האפשרי למחלות בקרב דיפלומטים אמריקאים בקובה ובסין.

 

המחקר שהוזמן על ידי משרד החוץ האמריקני ושפורסם ביום שבת (שעון ארה"ב) הוא הניסיון האחרון למצוא סיבה למחלות המסתוריות שהחלו להתגלות בסוף 2016 בקרב אנשי ארה"ב בהוואנה.

 

המחקר מצא כי נראה כי "אנרגיית תדרי רדיו מכוונת ופועמת היא ההסבר הסביר ביותר" לתסמינים שכללו לחץ ראש עז, סחרחורת וקשיים קוגניטיביים. הוא מצא כי הסבר זה היה סביר יותר מסיבות אחרות שנחשבו בעבר, כגון מחלות טרופיות או בעיות פסיכולוגיות. המחקר לא שם מקור לאנרגיה ולא אמר שהוא הגיע כתוצאה מהתקפה, אם כי ציין כי מחקרים קודמים על סוג זה של פגיעה נעשו בברית המועצות לשעבר.

 

בדו"ח ציין הוועדה המונה 19 חברים כי היא ניצבת בפני אתגרים משמעותיים בניסיון לרדת לתחתית התעלומה הרפואית. ביניהם, לא כולם דיווחו על אותם תסמינים ולמחקר של האקדמיה הלאומית למדעים לא הייתה גישה לכל המחקרים הקודמים בנושא המחלות, שחלקן מסווגות.

 

"הוועדה מצאה כי מקרים אלה די נוגעים, בין השאר בגלל תפקידם הסביר של אנרגיית תדרי רדיו מכוונת ומפועלת כמנגנון, אך גם בגלל הסבל וההתייחסות המשמעותיים שהתרחשו אצל חלק מהאנשים הללו", אמר יו"ר הוועדה, דוד רלמן. , פרופסור לרפואה באוניברסיטת סטנפורד. "אנו כאומה צריכים לטפל במקרים הספציפיים הללו כמו גם באפשרות למקרים עתידיים בגישה מתואמת, מתואמת ומקיפה."

 

את ההשפעות הבריאותיות חוו כשני תריסר אמריקאים המזוהים עם שגרירות ארה"ב בקובה, כמו גם דיפלומטים ואנשי קנדה בקונסוליה האמריקאית בגואנגז'ו, סין, בתחילת 2017.

 

חלק מהאמריקנים מתחו ביקורת על תגובת ממשלת ארה"ב לתלונות הבריאות שלהם ולפחות אחת הגישה תביעה נגד משרד החוץ.

 

בין סוף 2016 למאי 2018, כמה דיפלומטים אמריקאים וקנדים בהוואנה התלוננו על בעיות בריאותיות מסיבה לא ידועה. ספירה אחת של ממשלת ארה"ב העמידה את מספר העובדים האמריקנים שנפגעו על 26.

 

חלקם דיווחו על שמיעת צלילים גבוהים הדומים לצרצרים בזמן שהותם בבית או בבתי מלון, מה שהוביל לתיאוריה מוקדמת של התקף קולי.